RaceFace Atlas Downhill Crankset - 165mm Direct Mount RaceFace CINCH Spindle Interface For 83mm BSA/PF30/BB30 BB107 Frames BLK
CK8525
/
Shipping calculated at checkout.
Only 3 left in stock
Ships Tomorrow
Product Data
SKU:
CK8525
UPC/EAN:
The Race Face Atlas crank is the burliest alloy CINCH offering; designed to excel across many disciplines including trail enduro DH and freeride. Featuring the versatile CINCH interface for interchangeable spiders limitless ring combinations a 30mm alloy spindle and compatibility across all relevant frame standards.
  • Crank arms forged from 7050 aluminum with a bracing matrix for added stiffness
  • 30mm spline interface CNC'd from aluminum super alloy